Pierwsze opryski w ogrodzie
Korzyści z opryskiwania drzew owocowych miedzią i jak można zwiększyć plony
Zarys bloga:
Wprowadzenie: Co to jest opryskiwanie miedzią i dlaczego stosuje się je na drzewach owocowych?
Już w lutym można wykonać oprysk preparatami miedziowymi. Idealnie sprawdzi się Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Gdy tylko pogoda pozwoli, pierwsze zabiegi można wykonać już w połowie lutego. Temperatura powietrza powinna wynosić minimum 6 stopni Celsjusza. Preparat należy do ekologicznych środków ochrony roślin, może być stosowany w ekologicznych uprawach roślin.
Najlepsze praktyki i czas stosowania sprayu miedzianego na drzewach owocowych
Kiedy opryskiwać preparatem miedziowym Miedzian 5O WP? Pierwsze zabiegi wykonujemy gdy będzie optymalna temperatura (6 stopni Celsjusza ) oraz bezwietrzna pogoda by środek nie został znoszony z rośliny w czasie oprysku. Oczywiście pamiętamy o masce do ochrony naszych dróg oddechowych oraz o okularach i rękawicach.
Jak się przygotować? Należy zaopatrzyć się w odpowiedni opryskiwacz. Idealnie sprawdzi się do tego opryskiwacz marki Kwazar który można nabyć w naszym sklepie. Polecam do niedużych ogrodów opryskiwacz Róża lub Orion. Posiadamy również akcesoria by praca była przyjemniejsza oraz dokładniej wykonana. Komfort pracy przy większych drzewach zwiększy lanca przedłużająca o długości 3m lub 5m.
Jak upewnić się, że stosujesz odpowiednią ilość sprayu miedzianego na drzewach owocowych
Odpowiednia ilość preparatu miedziowego jest bardzo ważna. Zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki zamieszczonej do opakowania.
Dla jabłoni i gruszy wykonujemy oprysk przeciwko parchowi jabłoni lub gruszy. W 5-7,5l wody rozpuszczamy 15 g preparatu Miedzian 50 WP. W opakowaniu produktu załączono praktyczną miarkę do dozowania środka.
Jakie są efekty i rezultaty po zastosowaniu
-
Stosowanie zapobiegawcze wczesną wiosną ograniczy stosowanie preparatów interwencyjnych w pozostałych okresach. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć!
-
Miedzian 50 WP i Miedzian 350 SC są preparatami zarejestrowanymi dla upraw ekologicznych.
-
są to preparaty powierzchniowe.
Miedzian 50 WP zwalcza wspomnianego wcześniej parcha na jabłoni czy gruszy. Oprysk wykonujemy dwukrotnie. Drugi oprysk wykonujemy gdy zaczną ukazywać się pierwsze liście.
Brzoskwinia- kędzierzawość liści brzoskwini
Miedzian zabezpiecza brzoskwinię przed występowaniem groźnej choroby- kędzierzawości liści brzoskwini. Oprócz charakterystycznych zgrubień, deformacji blaszki liściowej choroba osłabia drzewo oraz zmniejsza plon.
Stosujemy dwukrotnie oprysk w stężeniu 1% ( 10g środka w 1 l wody). Dla lepszej skuteczności dodaję do oprysku lepiszcze do lepszego przywierania środka do rośliny. Zwiększa skuteczność preparatów grzybobójczych czy owadobójczych.
Uprawa pomidorów
Miedzian na pomidory uprawiane w gruncie można stosować od 2 do 3 razy w sezonie wegetacyjnym, zachowując pomiędzy kolejnymi zabiegami odstępy od 7 do 10 dni. Opryski Miedzianem na pomidory warto wykonywać na zmianę z innymi fungicydami, o odmiennym składzie i mechanizmie działania. Opryski pomidorów Miedzianem można wykonywać od początku rozwoju kwiatostanu do fazy, w której 50% owoców uzyska typową barwę. Musimy przy tym pamiętać, że okres karencji dla pomidora wynosi 7 dni. Oznacza to, że od ostatniego oprysku do dnia zbioru owoców, musi upłynąć co najmniej 7 dni.
Zawsze należy przestrzegać etykiety środka ochrony roślin w celu ograniczenia ryzyka dla ludzi i środowiska!