Wiosenne prace w ogrodzie
Pierwsze cieplejsze dni i trochę wyższa temperatura powoduje, że większość z nas z utęsknieniem wypatruje pierwszych oznak wiosny. Wiosna to budząca się do życia przyroda, radość i więcej sił i energii, którą wielu z nas wykorzysta do trawnika oraz roślin w ogrodzie.
Polska jest jednym z najbardziej zapracowanych narodów w całej Unii Europejskiej. Co piąty z nas skarży się, że w tygodniu nie ma czasu na odpoczynek – wynika z badań GUS. Gdzie w takim razie możemy znaleźć miejsce do odpoczynku i naładowania życiowych akumulatorów ? W ogrodzie. Z badań CBOS wynika, że co trzeci ankietowany Polak posiada co najmniej 300-metrową działkę rekreacyjną. Z kolei w raporcie Homebook.pl czytamy, że 68 proc. właścicieli domów jednorodzinnych może pochwalić się ogrodem o powierzchni do 500 m.kw. Koniec zimy i początek wiosny to czas, kiedy pracy w ogrodzie jest najwięcej. Od czego powinniśmy zacząć?
Wiosenne porządki. Przygotowanie trawnika do wertykulacji.
Rozpoczynając porządki w ogrodzie lub na trawniku usuwamy uschnięte liście i pędy niechcianych roślin. Zwróćmy uwagę również na drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Początek wiosny do dobry moment na usunięcie obumarłych i połamanych gałęzi oraz ich właściwe przycięcie.
Dodatkowo pamiętajmy o wygrabieniu obumarłych części traw z naszego trawnika. W ten sposób ułatwimy dostęp powietrza i wody do systemu korzeniowego oraz przygotujemy trawnik do wertykualcji.
Pielęgnacja trawnika po zimie
Pielęgnacja wiosenna trawnika wymaga od nas największych nakładów pracy, które będą później widoczne w całym sezonie. Parce na trawniku rozpoczynamy od ocenieni stanu trawnika po okresie zimy. Widoczne ślady chorób np. pleśni śniegowej , kretowiska lub inne ubytki powinnyśmy naprawić w pierwszej kolejności. Kiedy temperatura gleby osiągnie 8-10 stopni Celsjusza możemy rozpocząć zabiegi agrotechniczne na trawniku. Jednym z nich jest zabieg wertykulacji. Wertykulacja to pionowe nacięcia murawy mającej na celu usunięcie części martwych roślin, mchu i filcu. Jednocześnie poprzez zabieg wertykulacji poprawimy dostęp wody, powietrza i nawozów do systemu korzeniowego. Zwróćmy uwagę na głębokość pracy wertykulatora – głębokość pracy nie powinna być większa niż długość systemu korzeniowego naszej trawy. Zalecane jest, aby zabieg wertykulacji zrobić po pierwszym wiosennym koszeniu. Naszą kosiarkę możemy również wykorzystać do zebrania wyciągniętego materiału przez wertykulator.
Koszenie
Regularne koszenie to gwarancja zdrowego i ładnego trawnika. W zależności od typu maszyny, którą stosujemy – kosiarki pchane, traktorki ogrodowe czy kosiarki automatyczne (roboty koszące) – pamiętajmy, aby jednorazowo nie skosić więcej ni 30% wysokości źdźbła. Jeżeli z powodu naszej nieobecności, złej pogody lub zbyt intensywnego nawożenia nasz trawa jest zdecydowanie za wysoka, należy stopniowo obniżać wysokość do żądanego poziomu.
Jak często podlewać trawnik?
Woda, podobnie jak powietrze jest dla roślin i trawnika niezbędnym czynnikiem, który pozwala im się prawidłowo rozwijać i funkcjonować. Zwróćmy uwagę na dwa rodzaje nawodnienia roślin – jedne związane ze schładzaniem roślin, drugie związane z ich podlewaniem. W przypadku trawników najlepiej podlewać je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dzięki porannemu dostarczeniu wody, rośliny zdążą przygotować się na cieplejsze temperatury w ciągu dnia, szczególnie w okresie letnim. Natomiast podlewanie późnym wieczorem, sprawia, że woda nie zdąży wyschnąć przed zapadnięciem zmroku. Istotne jest, aby roślin nie podlewać za często ani za mało. Zbyt częste podlewanie może spowodować powstawanie chorób gleby typu Black Layer oraz obniżać siłę penetracji i budowę systemu korzeniowego w glebie. Zbyt mała ilość wody lub jej nadmiar będzie powodował, że nasz trawnik będzie wymagał dodatkowej pracy i będzie bardziej podatny na choroby.
Nawożenie trawnika po zimie
Kiedy nasz trawnik został uprzątnięty i pobudzony do życie, czas na usunięcie ubytków w trawniku i dostarczenie składników odżywczych – azotu, fosforu, potasu i wielu innych mikro i makro składników. Do regeneracji trawnika po zabiegu wertykulacji można zastosować mieszankę nasion Emeralld Home Regenracyjna miesznka traw Premium w połączeniu z nawozem Emeralld Home Regeneracyjny (nawóz do wertykulacji). Zwróćmy uwagę na zawarty w nawozie azot – zbyt duża dawka azotu spowoduje jedynie szybki wzrost trawy i przysporzy nam więcej pracy związanej z koszeniem. W celu uzyskania równego i zdrowego efektu stosujmy nawozy w których oznaczenie N-P-K nie jest wyższe niż 15. Ważne , aby nawóz był rozsypywany równomiernie na powierzchni trawnika. Nierównomierne rozsianie nawozu będzie widoczne poprzez nierównomierne zabarwienie trawnika. Unikniemy błędów jeżeli do nawożenia użyjemy pomocy siewników, a sam zabieg wykonamy „w kros”.